Kilka słów o tym, w czym biega Robert Lewandowski i spółka

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Moda zmienia się nieustannie, tak samo jak rola piłkarzy. Niegdyś byli oni tylko, lub aż ikonami sportu, wzorami dla małych chłopców biegających po wydeptanych boiskach lub odbijających piłkę o mury budynków. Dzisiaj są to nie tylko wzory dla młodych adeptów szkółek piłkarskich, wyznaczają oni również styl mody czy nawet życia, a jeśli mowa o modzie to zmieniła się nie tylko na ulicach ale również i na stadionach, na całe szczęście jeden z elementów koszulek naszej reprezentacji pozostał niezmienny, a są nim nasze biało – czerwone barwy narodowe. Niegdyś koszulka reprezentacji była białym krukiem, niedostępnym dla przeciętnego kibica, dzisiaj koszulkę reprezentacji Polski może mieć każdy, to wszystko dzięki sklepom takim jak futbolsport.pl Sprawdźmy jednak jak na przestrzeni niemal stu lat zmieniały się koszulki naszej reprezentacji.

Zamierzchła przeszłość

Jedna z pierwszych fotografii uwieczniający stroje naszej reprezentacji jest datowana na 18 grudnia 1921 roku, mierzyli się wtedy z niezwykle silną i naszpikowaną gwiazdami reprezentacją Węgier. Niestety mecz nie skończył się dla naszej reprezentacji dobrym wynikiem, bowiem ponieśli oni swoją pierwszą porażkę na arenie międzynarodowej. Jednak tekst ten nie będzie się nad nią rozwodził, wspomnimy natomiast o stroju reprezentacji. Polscy piłkarze grający z Węgrami byli ubrani w białe spodenki, czerwone getry z dwoma charakterystycznymi paskami okalającymi górną część łydki zawodnika. Najbardziej niezwykła była jednak koszulka reprezentacji Polski. Materiał z którego była wykonana był bardzo słabej jakości. Poza ogromnym logiem kolejną charakterystyczną cechą koszulki reprezentacji polski był szeroki dekolt w kształcie łódki.

https://futbolsport.pl/koszulka-polskiej-reprezentacji

Największe sukcesy

Po tej krótkiej sentymentalnej podróży przenienieśmy się do okresu największych sukcesów reprezentacji Polski –  do lat 80. i 90. Przez te kilkanaście lat forma naszych zawodników jak i wyniki przez nich osiągane były powodem do dumy dla każdego obywatela naszego kraju, bez względu na to czy interesował się piłką nożną czy też nie. Do tej pory nieco starsi kibice reprezentacji z rozrzewnieniem wspominają takie nazwiska jak Lato, Tomaszewski czy Boniek. Pasmo naszych sukcesów rozpoczął rok 1974. Wtedy to gracze pod wodzą legendarnego Kazimierza Górskiego po trwającej 36 lat niemocy awansowali na mundial. Awans był jedynie preludium do dalszych sukcesów piłkarzy biegających z orzełkiem na piersi. Nasza reprezentacja osiągnęła bowiem fantastyczny rezultat jakim było trzecie miejsce. Orły Górskiego biegały po niemieckich boiskach w niezwykle krótkich (jak na obecne standardy) spodenkach z rozcięciem na boku i koszulkach z krótkim rękawem. Oczywiście barwy stroju pozostały niezmienne, choć w zależności od przeciwnika z którym grali były one w całości czerwone z drobnymi elementami bieli w postaci trzech pasków z boku spodenek wokół getrów a także na rękawie. Druga wersja stroju była niemal odbiciem lustrzanym pierwszej, koszulki i spodenki były białe, natomiast paski czerwone. Oczywiście na koszulkach widoczne było godło naszego kraju.

Kontrowersyjne zmiany

Najwięcej kontrowersji przyniósł rok 2012 gdy to w naszym kraju odbywały się mistrzostwa Europy, bowiem postanowiono zrezygnować z godła na koszulce i zastąpiono je logiem PZPN. Jak możemy się domyślić nie spotkało się to z entuzjazmem rzeszy kibiców i ze względu na ogromną falę krytyki postanowiono przywrócić godło na koszulki biało – czerwonych. W marcu roku 2016 zaprezentowano kolejny model koszulek reprezentacji. Wyróżniającym elementem obecnego stroju z całą pewnością możemy nazwać szary element graficzny – w wersji domowej lub bordowy w wersji wyjazdowej. Grafika ta ma być symbolem rozpościerający się skrzydeł  orła. Co więcej na lewej piersi umieszczono Orła białego, który trafił również na spodenki reprezentantów Polski.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.