Czym jest wskaźnik BMI?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

BMI (ang. Body Mass Index) to wskaźnik obliczany na podstawie stosunku masy ciała do wzrostu. Jego wielkość określa, czy waga jest prawidłowa. Im wskaźnik jest wyższym, tym zdecydowanie wzrasta ryzyko rozwoju poważnych chorób będących następstwem nadwagi oraz otyłości. Zbyt duża masa ciała może bowiem powodować wystąpienie cukrzycy typu 2, nadciśnienia, miażdżycy, czy niektórych rodzajów nowotworu. Z kolei zbyt niski licznik BMI oznacza niedowagę, co także może nieść ze sobą przykre konsekwencje.

Jakie są normy BMI?

W przypadku osób dorosłych wskaźnik BMI powinien wynosić 18,5–24,9. BMI poniżej 18,5 informuje o niedowadze, natomiast osoby ze wskaźnikiem BMI 25,0-29,9 cierpią na nadwagę. Współczynnik BMI powyżej 30,0 to już otyłość. W przypadku obliczania BMI dzieci stosuje się taki sam wzór, ale interpretacja wyników jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. Wynika to z faktu, że dzieci szybko rosną i intensywnie zmienia się ich poziom tkanki tłuszczowej. BMI nastolatków oraz dzieci sprawdza się na specjalnej siatce centylowej, dzięki której można określić, czy waga jest prawidłowa. Warto więc regularnie kontrolować poziom BMI online.

W jaki sposób obliczyć BMI?

Jednym ze sposobów na to, aby obliczyć swoje BMI jest wzór BMI. Jest to podzielenie masy ciała przez podniesiony do kwadratu wzrost. Jest to jednak metoda, która może przysporzyć problemów. Zamiast ręcznie liczyć wskaźnik zdecydowanie lepiej jest wybrać kalkulator BMI, jaki można znaleźć w internecie. Wystarczy tylko uzupełnić niezbędne dane, aby w kilka chwil otrzymać wiarygodny wynik. Kalkulator BMI dzieci i dorosłych nie oblicza jednak poziomu tkanki tłuszczowej, co także jest wskaźnikiem, który także należy brać pod uwagę przy określaniu, czy masa ciała jest prawidłowa.

Dlaczego warto dbać o prawidłowe BMI?

BMI na odpowiednim poziomie oznacza, że masa ciała jest prawidłowa. Świadczy on także o tym, że styl życia oraz sposób odżywania są prawidłowe. Jakiekolwiek odstępstwa od normy sprawiają, że konieczne jest wprowadzenie zmian mających na celu zmniejszenie lub zwiększenie masy ciała. BMI na odpowiednim poziomie zapewnia dobre zdrowie oraz kondycję. Dzięki niemu ciśnienie krwi jest na odpowiednim poziomie co zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia czy innych chorób układu krążenia. Odpowiednia masa ciała wpływa korzystnie także na stawy oraz mięśnie. U osób o prawidłowej wadze zdecydowanie mniej obciążone jest serce, a także spada ilość niebezpiecznych trójglicerydów we krwi, które mogą prowadzić m.in. do zmian miażdżycowych. Oblicz BMI swojego ciała, aby dowiedzieć się, czy jest ono prawidłowe.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.