Co warto wiedzieć o aminokwasach egzogennych?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Suplementacja przy pomocy aminokwasów egzogennych to jeden z fundamentów jeżeli chodzi o wspomaganie treningu kulturystycznego. Aminokowasy egzogenne, czyli zarówno BCAA jak i EAA występują oczywiście również w pożywieniu, jednak w przypadku osób regularnie trenujących dostarczenie odpowiedniej ilości tych niezwykle ważnych substancji wyłącznie poprzez dietę jest bardzo trudne i wymaga wiele wysiłku. Dla osób, które nie mają możliwości bardzo dokładnego planowania oraz przestrzegania diety, jedynym rozwiązaniem jest więc suplementacja.

Przed rozpoczęciem stosowania aminokwasów egzogennych warto jednak poznać kilka najważniejszych faktów na temat podstawowej charakterystyki oraz sposobu działania tych substancji. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej.

Co warto wiedzieć o aminokwasach egzogennych?

Podstawową funkcją, jaką w naszym organiźmie spełniają aminokwasy egzogenne to przeciwdziałanie procesom katabolicznym zachodzącym wewnątrz komórek mięśniowych. Procesy kataboliczne to oczywiście przeciwieństwo procesów anabolicznych, czyli mówiąc prościej degeneracja mięśni. Czynników, które mogą powodować nadmierne nasilenie procesów katabolicznych jest naprawdę wiele. Można tutaj wymienić między innymi zbyt intensywny trening, niedostateczną ilość snu, stres i tak dalej. Na dobrą sprawę, procesy kataboliczne zachodzą w naszych mięśniach nawet podczas umiarkowanego treningu siłowego. Dzieje się tak dlatego, że w trakcie ćwiczeń włókna mięśniowe ulegają mikrouszkodzeniom, a następnie regenerują się, zwiększając przy tym swoją twardość oraz objętość. Aby jednak ta regeneracja mogła przebiegać prawidłowo, najczęściej konieczne jest wspomaganie organizmu poprzez przyjmowanie substancji o działaniu antykatabolicznym.

Do najważniejszych substancji tego rodzaju należą bcaa oraz EAA, przy czym należy pamiętać, że to drugie pojęcie jest szersze(EAA zawierają w sobie również BCAA).

Dzięki stosowaniu aminokwasów w odpowiednich dawkach a także w prawidłowy sposób(bezpośrednio przed oraz po wysiłku w dni treningowe; rano oraz przed snem w dni nietreningowe), komórki mięśniowe są skutecznie chronione przed zbytnim nasileniem katabolizmu a także otrzymują istotne wsparcie w procesach regeneracji. Dzięki temu efekty treningowe są o wiele lepsze a proces rozbudowy masy mięśniowej przebiega o wiele lepiej, niż w przypadku stosowania wyłącznie suplementów o działaniu stricte anabolicznym.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.