BCAA – co warto wiedzieć o aminokwasach rozgałęzionych?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Odpowiednia świadomość tego, jak działają suplementy diety może być bardzo ważna dla osób, którym zależy na poprawie swoich wyników treningowych. Niestety, wciąż znajdziemy wiele osób niepewnych tego, co tak naprawdę te produkty mogą dla nas zrobić, przez co często kupują cokolwiek z nadzieją, że coś dzięki temu osiągną. Dobrze jest dokładnie zapoznać się z tym, czym tak naprawdę są odżywki dla sportowców i co mogą konkretnego zrobić dla nas niektóre z nich. Z tego też powodu powstał ten artykuł, który ma na celu dokładne wytłumaczenie ich działania oraz opisania tego, czym jest BCAA. Zapraszam!

Na początek omówmy sobie ogólnie to, czym dokładnie są suplementy diety – jest to bardzo ważna kwestia by zrozumieć dalszą część opisującą już BCAA. Produkty te nazywane są suplementami ponieważ działają jako dodatek do naszej diety, czyli jednego z najważniejszych aspektów pracy nad naszą sylwetką. Oznacza to, że odżywki same w sobie nie dadzą nam niesamowitych efektów, a raczej po prostu odpowiednio nam wspomogą w określonych momentach dnia. Na rynku znajdziemy wiele różnych produktów, które dostarczą nam przydatnych składników odżywczych np. przed treningiem lub po – wszystko zależy od tego, jak wygląda skład i co producent proponuje w swojej odżywce. W internecie znajdziemy wiele stron, które oferują często niepewne produkty, które obiecują cuda na kiju – to nie są właśnie suplementy. Odpowiednia świadomość tego, co kupujemy i gdzie jest również tutaj bardzo istotna. Warto jest wybierać pewne i legalne źródła, jak https://sklep.kfd.pl/aminokwasy-bcaa-c-3.html.

Kiedy już mamy świadomość tego, czym dokładnie są odżywki dla sportowców oraz na co warto uważać to możemy przejść do kolejnej części i dowiedzieć się trochę więcej na temat jednego z bardziej popularnych wariantów: BCAA.

BCAA – czym jest dokładnie

BCAA, lub też Branched-Chain Amino Acids to “po naszemu” po prostu aminokwasy rozgałęzione, a dokładnie walina, leucyna i izoleucyna – 3 aminokwasy egzogenne, czyli takie, które musimy samodzielnie dostarczać do naszego organizmu poprzez dietę. BCAA jest dla nas kompletnie naturalne ponieważ znajdziemy je chociażby w mleku. Z tego też powodu osoby przyjmujące białko w formie odżywki powinny mieć świadomość tego, co za składniki odżywcze dostarczają i zastanowić się, czy potrzebują dodatkowej porcji tego aminokwasu w swojej diecie.

BCAA – co może dla nas zrobić

Kwestia działania BCAA jest dość kontrowersyjna ponieważ wciąż pojawiają się nieścisłości co do tego, jak rzeczywiście działa i co może dla nas zrobić tak naprawdę. Ogólnie uznaje się, że aminokwasy rozgałęzione mogą pozytywnie wpłynąć na nasz trening poprzez dostarczanie nam dodatkowej porcji energii oraz wpłynąć na nasze uczucie zmęczenie po wykonanych ćwiczeniach. Oprócz tego uznaje się, że może również pomóc nam zmniejszyć ilość naszej tkanki tłuszczowej – są to efekty szczególnie nastawione na kulturystów, z tego też powodu BCAA tak bardzo jest znane w świecie odżywek dla sportowców. Jednakże, jak wspomniałem wcześniej – efekty te są wciąż pozostawione w stanie niepewności ponieważ znajdziemy badania, które zarówno uznają możliwości BCAA za pewne, jak i te, które pozostawiają wątpliwości co do tego, co może dla nas zrobić. Bardzo często zaznacza się na przykład, że efekt dodatkowej porcji energii czy zmniejszenia zmęczenia jest głównie widoczny u osób, które nie mają tak dużego doświadczenia w sportach siłowych – może to oznaczać, że BCAA rzeczywiście działa, ale jego efekt przestaje być widoczny po pewnym czasie wynikającym ze zwiększonej wytrzymałości na ból i większej energii do wykonywania ćwiczeń. W ostateczności wybór tego suplementu jest często zależny od tego, co już potrafimy i sprawdzenia czy rzeczywiście korzystanie z tego rozwiązania będzie odpowiednie dla nas.

BCAA – proporcje

Jeśli zdecydujemy się na wybór tego suplementu diety to warto jest wspomnieć o tym, że na rynku znajdziemy wiele różnych opcji w kwestii proporcji zawartych w nim aminokwasów. Głównie widzimy tutaj stosunek leucyny do izoleucyny i waliny, jak na przykład 2:1:1 czy 4:1:1 – uznaje się, że to właśnie leucyna jest najbardziej istotna dla rozwoju tkanki mięśniowej. Pomimo tego, głównie stwierdzono, że przesadne zwiększenie ilości tego aminokwasu nie ma tak naprawdę większego sensu, przez co zazwyczaj polecana jest opcja 2:1:1. Pomimo tego, opcje do testowania są także w ostateczności każdy znajdzie coś dla siebie.

Podsumowanie

BCAA jest dość interesującym suplementem diety,który posiada dość długą historię korzystania przez przeróżnych kulturystów. Kwestia niepewności co do działania z pewnością jest zauważalna. Pomimo tego, nadal znajduje wielu zwolenników, którzy korzystają z odżywki po dziś dzień. Jeśli szukamy jakiegoś nowego rozwiązania, szczególnie w przypadku bycia amatorem, to właśnie może warto jest przetestować aminokwasy rozgałęzione!

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.