Miód wrzosowy, dar kwiatu wrzosu nie tylko na przeziębienie!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Jest produkowany w ten sam sposób od ponad 150 milionów lat. Ceniono go w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie, gdzie był uważany za lek dla ciała i duszy. 80% jego składu stanowią cukry, pozostałe 18% przypada wodzie i 2% witaminom, mikroelementom, proteinom oraz pyłkowi. Mowa oczywiście o miodzie, który do dziś uważany jest za jeden z największych skarbów natury, znajdujących szerokie zastosowanie w kulinariach oraz kosmetologii. W Polsce najbardziej znany jest miód lipowy, akacjowy, spadziowy oraz gryczany. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się także miód wrzosowy, ceniony za wyśmienity aromat i szereg walorów zdrowotnych. Chcecie dowiedzieć się o nim więcej? Zapraszamy więc do lektury!

Miód wrzosowy, czyli król wśród miodów

Zanim jednak przyjrzymy się właściwościom miodu wrzosowego, przybliżymy Wam jego pochodzenie oraz możliwości zastosowania. Produkt ten, jak z pewnością wiecie, jest efektem pracy pszczół, bytujących w okolicach wrzosowisk. Tereny te są czyste ekologicznie, co pozwala pozyskiwać miód wrzosowy najwyższej jakości. Charakteryzuje się bardzo wyrazistym aromatem z delikatną, gorzkawą i ostrą nutą. Swój wyjątkowy smak zawdzięcza olejkom eterycznym oraz blisko 100 innym substancjom zawartym w nektarze kwiatów wrzosu. Miód wrzosowy posiada rubinowo-brunatny kolor i, za sprawą dekstryn oraz białek, galaretowatą konsystencję. Co ciekawe, jest także mniej słodki niż pozostałe miody. Doskonale sprawdza się w charakterze zdrowej przekąski. Można dodawać go również zamiast cukru do herbaty, kawy czy kakao, pamiętając jednocześnie o tym, że miód wrzosowy traci swoje walory w bardzo wysokiej temperaturze. Z tego względu zaleca się słodzenie nim napojów po ich uprzednim przestygnięciu. Miód wrzosowy może stanowić znakomite uzupełnienie deserów, a także marynat oraz sosów mięsnych.

Jakie właściwości lecznicze ma miód z wrzosu?

Miód wrzosowy jest cennym źródłem substancji odżywczych. Zawiera przede wszystkim witaminy z grupy B wspomagające pracę układu nerwowego. Doskonale sprawdza się w stanach zmęczenia i ogólnego osłabienia organizmu. Poprawia pamięć oraz koncentrację. Jest także świetnym regulatorem procesów przemiany materii. Zawartość witaminy A sprawia z kolei, że miód wrzosowy jest zalecany osobom cierpiącym na problemy ze wzrokiem.

Dostarcza komplet aminokwasów egzogennych, czyli takich, które nie są wytwarzane przez organizm człowieka. W ten sposób stymuluje odbudowę komórek i przyspiesza ich regenerację. Miód wrzosowy jest ponadto bogaty w minerały, szczególnie w łatwo przyswajalne żelazo, potas, magnez, fosfor oraz wapń, a także szereg neurohormonów. Obecność inhibiny powoduje, że produkt ten znakomicie hamuje namnażanie się bakterii oraz wirusów w organizmie, co sprawia, że jest skutecznym środkiem wspomagającym w leczeniu przeziębienia oraz grypy.

Bakteriobójcze i moczopędne właściwości miodu wrzosowego sprawiają, że jest on szczególnie zalecany osobom borykającym się ze schorzeniami układu moczowego. Zwiększając poziom filtracji nerek pomaga pozbyć się z organizmu drobnoustrojów i szkodliwych substancji przemiany materii. Doskonale spisuje się w kamicy nerkowej oraz chorobach prostaty. Antyseptyczne działanie miodu wrzosowego sprawdza się także w walce z dolegliwościami reumatycznymi oraz wspomagająco w procesie leczenia stanów zapalnych błony śluzowej żołądka, jamy ustnej oraz gardła. Zawarte w nim antyoksydanty niszczą wolne rodniki, przez co zapobiegają uszkodzeniom komórek i hamują procesy starzenia.

Wykazują również pozytywny wpływ na układ krążenia, zapobiegając mikrouszkodzeniom śródbłonka naczyń krwionośnych i odkładaniu się blaszki miażdżycowej. Badania prowadzone na przestrzeni ostatnich lat dowodzą ponadto, że dzięki zawartości proliny, miód wrzosowy zapobiega i wspomaga leczenie choroby Alzheimera. Nie zawiera przy tym substancji toksycznych, dzięki czemu nie wywołuje efektów ubocznych i, co ważne, zachwyca wyjątkowym smakiem. Miód wrzosowy może być także stosowany jako naturalny kosmetyk. Doskonale odżywia i nawilża skórę, sprawiając, że staje się ona bardziej promienna, sprężysta i wygładzona. Więcej informacji dowiedzieć się możecie na specjalistycznym blogu Miodoterapia.pl.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.