Zapalenie tarczycy Hashimoto – jakie badania wykonać?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Choroba Hashimoto to jeden z najczęściej występujących rodzajów zapalenia tarczycy. Nieleczona może prowadzić do niedoczynności tarczycy. Wszelkie zaburzenia endokrynologiczne wiążą się z negatywnymi objawami, które wpływają na samopoczucie i znacząco obniżają jakość życia. Ciągłe zmęczenie, senność problemy z utrzymaniem wagi, przesuszona skóra – to tylko niektóre z nich. Z tego powodu ważne jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia. To z kolei wymaga wczesnego zdiagnozowania problemu. Jakie badania w tym celu należy wykonać?

Badania krwi

W pierwszej kolejności ważne są badania krwi. To właśnie od nich rozpoczyna się diagnostykę choroby Hashimoto i innych zaburzeń endokrynologicznych. Na podstawie ich wyników dostosowuje się też leczenie.

Nieprawidłowości pojawić się mogą już w badaniach ogólnych, takich jak morfologia, poziom glukozy czy cholesterolu. Chorobom tarczycy czasami towarzyszą bowiem zaburzenia diabetologiczne (jak cukrzyca) czy niedokrwistość. Przy nieodpowiednich wynikach tego typu badań zawsze warto skonsultować się z endokrynologiem, by sprawdzić, czy problemy te nie są powiązane z funkcjonowaniem tarczycy.

Wśród badań nastawionych konkretnie na diagnostykę endokrynologiczną główną rolę odgrywa TSH, czyli hormon pobudzający tarczycę. Reguluje on działanie hormonów tego narządu. Zbyt wysoki jego poziom we krwi sugeruje niedoczynność tarczycy (bądź zapalenie tarczycy), a zbyt niski – nadczynność.

Razem z TSH warto zbadać także hormony wydzielane przez tarczycę, czyli FT3 (trijodotyroninę) i FT4 (tyroksynę). Wyniki tych badań analizuje się łącznie, dlatego ważne jest, żeby wykonywać je jednocześnie, a nie w różnych terminach. Nawet jeśli TSH znajduje się w odpowiednim przedziale, może się okazać, że jego stosunek do FT3 i FT4 jest nieprawidłowy. Z tego powodu analizę wyników powinien przeprowadzić lekarz endokrynolog.

Dodatkowo przy diagnostyce niedoczynności i choroby Hashimoto wykonuje się badania przeciwciał anty-TPO i anty-TG. Są to przeciwciała przeciwtarczycowe, których podwyższony poziom negatywnie wpływa na gruczoł tarczycy. Nieprawidłowe wyniki sugerują problem autoimmunologiczne, m.in. zapalenie tarczycy Hashimoto.

USG

Poza badaniami krwi przy diagnozowaniu Hashimoto i innych chorób endokrynologicznych konieczne jest wykonanie nieinwazyjnego USG. Radiolog dokładnie zbada gruczoł tarczycy, a także okoliczne węzły chłonne, by wychwycić wszelkie nieprawidłowości. Aparat ultrasonograficzny pozwala na wykrycie wszelkich guzów czy nacieków zapalnych. Na podstawie zdjęć z USG oraz opisu lekarz endokrynolog dokonuje diagnostyki i dostosowuje rodzaj leczenia.

Badania ogólne

Poza dokładnymi badaniami tarczycy można się spodziewać, że podczas wizyty u endokrynologa lekarz skontroluje ogólne parametry organizmu pacjenta, takie jak waga czy ciśnienie krwi. Choroby endokrynologiczne mogą bowiem wiązać się z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, a także problemami z utrzymaniem stałej wagi. Z tego powodu przed taką wizytą warto przygotować odpowiedzi na pytania o zmiany wagi, ale też zastanowić się nad takimi kwestiami, jak samopoczucie, poczucie zmęczenia czy regularność miesiączkowania.

Źródło: https://ogarnijhashimoto.pl/hashimoto-naucz-sie-interpretowac-swoje-badania/

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.