Ciąża na aktywnie

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Dziewięć miesięcy (czasem nieco mniej) w życiu wielu kobiet jest jednym z ważniejszych okresów oczekiwania, przygotowywania się i nadziei. Każde nowe życie jest bowiem pewnego rodzaju obietnicą zmiany. Dlatego tak bardzo przykładamy się do dbania o zdrowie, wizyt u lekarzy, kontroli diety czy też zalecanego odpoczynku.

Nie chodzi już przecież tylko o nasze zdrowie i życie, lecz o maleństwo, które się w sobie nosi. I choć początki ciąży bardzo często nie zachęcają do jakiejkolwiek aktywności, bo zdarza się, że złe samopoczucie nie pozwala wstać z łóżka, a ostatni trymestr może być ciężki ze względu na dość duży brzuszek, warto jednak pod kontrolą lekarza zadbać o kondycję, szczególnie jeśli trenowaliśmy przed ciążą.

Sporty wyczynowe niewskazane

Mówi, że sport to zdrowie, a ciąża to nie choroba. Statystycznie jest w tym trochę racji, ale pamiętajmy że i decyzja o podjęciu jakiejkolwiek aktywności, i jej rodzaj koniecznie muszą być skonsultowane z lekarzem. Nie każda ciąża jest taka sama, a organizm też ma swoje prawa i ograniczenia. Z drugiej strony już nikogo nie trzeba przekonywać do zbilansowanej diety i aktywności fizycznej, bo i trendy dietetyczne, i moda na fit są w tej chwili bardzo na topie. W dużym stopniu wpływa na to, jak żyjemy. Takie zdrowe rozwiązania przydają się również kobietom w ciąży, które muszą poradzić sobie na przykład z cukrzycą poprzez wprowadzenie niskowęglowodanowej diety i wdrożenie umiarkowanej aktywności.

Specjaliści przekonują, że zdrowa ciąża nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportu. Szczególnie jeśli trenowaliśmy wcześniej, to wydaje się to wręcz naturalne, że kontynuujemy aktywność. Oczywiście nie piszemy tutaj o sportach ekstremalnych czy też maratonach lecz o dopasowanej dziedzinie, która nie zagraża ani dziecku ani matce, a jej intensywność można stopniować w zależności na przykład od wielkości brzuszka czy też możliwości.

Na zdrowie

Sport jest idealnym pomysłem na zdrowe spędzanie czasu. Ciąża nieco ogranicza repertuar aktywności, ale z drugiej strony pozwala inaczej podejść do dbania o siebie. Najpopularniejszą aktywnością Polek jest bieganie. Poza tym że świetnie wzmacnia odporność i pozwala na ruch na świeżym powietrzu o każdej porze roku, to jest idealnym sposobem na zachowanie odpowiedniej wagi. Oczywiście i dystans, i rodzaj terenu czy też intensywność powinny być uzgodnione z lekarzem prowadzącym. Nie zaleca się przy tym rozpoczynania aktywności w ciąży i formujących treningów, ponieważ mogłyby zaszkodzić mamie lub dziecku.

Wybrana aktywność fizyczna w ciąży powinna być przede wszystkim przyjemnością, Nawet zajęcia takie jak joga czy pilates mogą być doskonałym pomysłem – ze względu na ćwiczenie konkretnych partii mięśni i trening oddychania. Poza tym, świetnie odstresują, a to przydaje się i w ciąży, i w codzienny życiu.

Doskonale dobrana aktywność do potrzeb i możliwości nie tylko wpłynie na kondycję czy figurę, ale również na samopoczucie czy pozytywne nastawienie do świata i zmieniającego się ciała. Lekarze podkreślają również, że w znaczący sposób ułatwia poród i pozwala wrócić do formy po połogu. To doskonały sposób na przygotowanie się do nowej roli, która otwiera kolejny rozdział w życiu.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę My Tummy specjalizującej się w modzie ciążowej i odzieży do karmienia.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.