Aktywność fizyczna a depresja

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Depresja jest jednym z najbardziej powszechnych zaburzeń psychicznych. Na szczęście z roku na rok zwiększa się też świadomość społeczna tego, że jest to poważna choroba a nie tylko przejściowa zmiana nastroju. Aktywność fizyczna jest jedną ze skuteczniejszych form wspomagania terapii tego schorzenia. Należy jednak pamiętać, że nie jest ona w stanie zastąpić profesjonalnej pomocy lekarskiej i psychologicznej.

Według naukowców człowiek zawdzięcza w dużym stopniu swój rozwój ruchowi. Nasi praprzodkowie żyli bardzo aktywnie – praktycznie przez cały czas albo szukali pożywienia albo unikali zagrożenia. Siedzący tryb życia jest czymś nienaturalnym, może potęgować stres i być przyczyną depresji.

Ruch to zdrowie

Depresja może być wywołana przez wiele czynników. Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Nie można traktować ćwiczeń fizycznych, jako antidotum na wszystkie problemy. Lecz jako formę wspomagającą terapię.

W wielu przypadkach główną przyczyną depresji jest nieodpowiedni poziom noradrenaliny i serotoniny w mózgu. Przyczynia się do tego brak ruchu. Obserwacje te potwierdza fakt, że zazwyczaj osoby zapadające na depresję od dzieciństwa były mało aktywne fizycznie. Należy przy tym pamiętać, że jest to tylko jedna z przyczyn powstawania tej poważnej choroby. Depresja dotyka również osoby bardzo aktywne.

Udowodniono, że regularne ćwiczenia mają bardzo pozytywny wpływ zwłaszcza na osoby chorujące na łagodniejsze odmiany depresji. Dobre rezultaty przynosi wykonywanie treningu aerobowego. Poprawia on dotlenienie organizmu oraz reguluje poziom ciśnienia tętniczego krwi, przez co poprawia wydzielanie noradrenaliny i serotoniny.

Jaką formę aktywności wybrać?

Bez wątpienia każda forma aktywności fizycznej jest lepsza niż bezruch. Jednak by była ona skuteczna musi być wykonywana w sposób regularny. Niestety nakłonienie osoby cierpiącej na depresję do ćwiczeń nie jest łatwe. Duży opór wywołuje zwłaszcza trening w miejscach publicznych takich jak siłownia lub klub fitness. Z tego powodu, najlepiej zaczynać od zajęć w domu. Wystarczy zakupić rower treningowy lub bieżnię elektryczną. Te maszyny treningowe idealnie nadają się do wykonywania ćwiczeń aerobowych.

Aktywność fizyczna powinna nam sprawiać jak najwięcej radości, dlatego za wszelką cenę należy unikać monotonii. Wraz z poprawą nastroju można pomyśleć o urozmaiceniu treningu. Gdy tylko jest to możliwe warto zacząć ćwiczyć na siłowni. Dostępne tam urządzenia takie jak atlas do ćwiczeń, maszyna smitha  czy wioślarz pozwalają na wykonywanie bardziej urozmaiconego treningu.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.