Jak jeździć na rowerze elektrycznym?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Rowery elektryczne pojawiły się na naszym rynku stosunkowo niedawno, ale w krótkim czasie udało im się zdobyć grono zagorzałych wielbicieli. Nic dziwnego, jazda na jednośladzie ze wspomaganiem to zupełnie nowe możliwości. W mieście można na nim tanio i wygodnie dotrzeć do pracy, a w górach wybrać się na wycieczkę w miejsca wcześniej nieosiągalne. Wbrew pozorom po elektryki sięgają nie tylko seniorzy i osoby, które stronią od wszelkich aktywności. Jeśli najdzie nas taka ochota, można się na nich nawet solidnie zmęczyć!

Rower elektryczny to nie skuter

Zaczynamy od rozprawienia się z popularnym mitem. Rower elektryczny (inaczej e-bike lub e-rower) to nie skuter, więc bez pedałowania nigdzie nas nie zawiezie. Zgodnie z definicją prawną elektryk jest napędzany siłą ludzkich mięśni, a jego silnik włącza się tylko, gdy występuje nacisk na pedały. Przepisy określają również, że jednostka wspomagającej nie może mieć mocy większej niż 250 W i powinna wyłączać się automatycznie po przekroczeniu prędkości 25 km/h. Jest to zdecydowanie za mało, aby wyeliminować wysiłek towarzyszący jeździe pod stromą górkę, ale wystarczająco dużo, aby ograniczyć pocenie się w drodze do pracy czy umożliwić normalną jazdę osobom o słabszej kondycji. Pozostała jeszcze kwestia uprawnień. Aby jeździć po drogach publicznym na rowerze (zwykłym i elektrycznym) osoba niepełnoletnia powinna posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM. Po ukończeniu 18 lat uprawnienia są przyznawane automatycznie.

rower

Jazda w praktyce

Podobnie, jak tradycyjne rowery, elektryki w każdym sezonie ulegają coraz większej specjalizacji. W sklepach znaleźć można rowery dostosowane do poruszania się po różnych typach terenu: miejskie, trekkingowe, górskie czy crossowe. Sterowanie wspomaganiem zazwyczaj odbywa się przy pomocy niewielkiego wyświetlacza umieszczonego na lewej stronie kierownicy. Można na nim sprawdzić stan naładowania baterii, zmieniać tryby lub całkiem wyłączyć silnik. Wspomaganie na wybranym poziomie włącza się automatycznie po wykryciu przez czujnik nacisku na pedały i wyłącza, gdy ruch ustaje. Warto wiedzieć, że wszystkie elementy dobrych rowerów elektrycznych są wodoodporne, więc można z nich korzystać również w trakcie deszczu i normalnie myć.

Gdy wyczerpie się bateria

Niestety, jak każda bateria również ta w rowerze elektrycznym musi się kiedyś rozładować. Długość trasy, jaką można pokonać na jednym ładowaniu, zależy od wielu czynników: pojemności baterii, stylu jazdy, ukształtowania terenu, wybranego programu wspomagania, obciążenia roweru, a nawet wiatru. Producenci są więc ostrożni z podawaniem zasięgów swoich jednośladów. Pełne naładowanie markowej baterii zajmuje nie więcej niż 5 godzin, a jej rozładowanie na trasie nie wiąże się z poważniejszymi konsekwencjami. Elektryk zamienia się wtedy w zwykły rower, tyle że znacznie cięższy ze względu akumulator i silnik. Sytuacja nie jest większym problemem na równym miejski asfalcie, choć podczas stromego podjazdu w górach waga elektryka może dać się we znaki.

Dla kogo rower elektryczny?

Wbrew powszechnej opinii rower elektryczny to sprzęt nie tylko dla emerytów i osób z problemami zdrowotnymi, choć z oczywistych powodów oni również doceniają jego zalety. E-rowery cieszą się coraz większą popularnością w miastach, gdzie są niedrogą i ekologiczną alternatywą dla samochodów i zatłoczonego transportu publicznego. Co ciekawe, elektryki podbiły też serca rowerzystów górskich. Dzięki wspomaganiu, pozwalają dotrzeć we wcześniej niedostępne miejsca i idealnie sprawdzają się w sytuacjach, gdy od wjeżdżania ważniejszy jest zjazd.

elektryk

Korzyści płynące z jazdy na e-bike’u

Rower elektryczny to tani, ekologiczny i wygodny środek transportu, który idealnie sprawdza się w mieście. Przejechanie na wspomaganiu 100 km to koszt w okolicach 1 zł, czyli znacznie mniej niż w przypadku samochodu. W przeciwieństwie do auta, rower pozwala przemieszczać się niezależnie od korków oraz wjeżdżać do stref ograniczonego ruchu. Jazda na elektryku wpływa pozytywnie nie tylko na zawartość portfela, ale i zdrowie. Mimo wspomagania, w trakcie pedałowania pracujemy nad formą i dotleniamy organizm. Na e-bike’u można też odkrywać niedostępne wcześniej tereny, pokonywać większe dystanse lub wybrać się na wycieczkę z osobą, która jest w znacznie lepszej formie. Jak widać, zalet tej formy transportu jest naprawdę sporo.

Planujesz zakup rowery elektrycznego? Wszystko, co warto wiedzieć o elektrykach, znajdziesz na lulagoga.pl/blog.

Zdjęcia: lulagoga.pl, unsplash.com

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.