Najczęstsze przyczyny hipoglikemii

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Poznaj najczęstsze przyczyny hipoglikemii u osób zdrowych, chorych na cukrzycę i kobiet ciężarnych. Walcz skuteczniej z niedocukrzeniem!

Hipoglikemia, zwana także niedocukrzeniem, to stan chorobowy, w którym dochodzi do szybkiego i gwałtownego spadku stężenia glukozy we krwi. Można o niej mówić wówczas, gdy w ilość cukru w osoczu spada poniżej 70 miligramów na decylitr. Objawy hipoglikemii mogą zauważyć u siebie zarówno osoby chore, jak i zdrowe, co może być dla wielu osób sporym zaskoczeniem. Jak są główne przyczyny hipoglikemii?

Przyczyny hipoglikemii u osób zdrowych

Niedocukrzenie ma różne przyczyny. Jeśli chodzi o osoby zdrowe to najczęstszym powodem hipoglikemii są błędy w diecie, polegające na nieodpowiedniej podaży wartościowych składników odżywczych. Posiłki o zbyt niskiej kaloryczności, niedostateczna ilość węglowodanów, zbyt duża zawartość tłuszczu w daniach – to wszystko może przyczynić się do pojawienia się objawów hipoglikemii u osób zdrowych. Ale to nie wszystko. Powodem może być także intensywny wysiłek fizyczny, który odbywa się bez zapewniania organizmowi dodatkowej dawki węglowodanów. Nagła redukcja masy oraz nadużywanie alkoholu również nie sprzyja utrzymaniu prawidłowego stężenia glukozy we krwi.

Hipoglikemia u osób chorych na cukrzycę

Osoby, które cierpią na cukrzycę i mimo, że zwykle nie rozstają się z sensorami CGM – ciągłego monitorowania glikemii, są najbardziej narażone na powstanie spadek stężenia glukozy we krwi. Dzieje się tak z kilku powodów. Najczęstszym powodem jest wstrzyknięcie zbyt dużej dawki insuliny tudzież podanie za dużej ilości leków przeznaczonych do walki z cukrzycą. Dieta w przypadku chorych naturalnie ma równie znaczący wpływ na ten czynnik, dlatego powinni oni wystrzegać się: picia alkoholu, spożywania zbyt mało kalorycznych posiłków oraz kąpieli w gorącej wodzie, zaraz po podaniu insuliny. Chorzy powinni również zwracać uwagę na czas, jaki upływa od momentu podania leku do chwili jedzenia. Nie może być on zbyt długi. Nagły, intensywny wysiłek to także jedna z częstszych przyczyn hipoglikemii.

Hipoglikemia u ciężarnych

Spadek poziomu glukozy we krwi dość często dotyka kobiety w ciąży i jest to przejściowe zaburzenie endokrynologiczne, które ustępuje zazwyczaj niedługo po urodzenia dziecka. Głównym powodem występowania tego typu cukrzycy są zmiany metaboliczne, które przyczyniają się do zmniejszenia wrażliwości tkanek na insulinę oraz fakt, że w czasie ciąży wątroba produkuje większą ilość glukozy. Aby zapobiec hipoglikemii, ciężarne nie mogą zapominać o odpowiedniej diecie, bogatej w produkty o dużej zawartości węglowodanów złożonych i złożonej z jak najmniejszej ilości artykułów węglowodanowych o wysokim indeksie glikemicznym. To właśnie one powodują skoki poziomu cukru. Warto także pamiętać, że kobiety: powyżej 35. roku życia, obciążone genetycznie chorobą, u których została wykryta cukrzyca w poprzedniej ciąży oraz te, które urodziły w przeszłości dziecko o większej masie, znajdują się w grupie ryzyka wystąpienia hipoglikemii.

Jak widać, przyczyny hipoglikemii są różne, a wpływ na nie mają zarówno czynniki, na które nie możemy wpłynąć, jak i wszystkie niedopatrzenia oraz decyzje, które podejmujemy w sposób świadomy.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.