Optyk – czym się zajmuje?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Jedną z przypadłości dotykającą coraz większą ilość społeczeństwa, są wady wzroku. W tej sytuacji coraz większą popularnością cieszą się specjaliści. Przed wyborem właściwej osoby, warto jednak wiedzieć, czym się ona zajmuje. Wyróżniamy bowiem okulistę, optometrystę, oraz optyka. Najczęściej z wadami wzroku udajemy się do okulisty – ten specjalista jest najważniejszy, gdyż to on wydaje diagnozę i pozwala dopasować odpowiednie szkła kontaktowe lub okulary ze względu na wadę, z którą boryka się pacjent. Optometrystę  ma nieco zawężone możliwości, jednak również są one ważne. Choć nie ma on kompetencji lekarskich, to jest w stanie korygować nasz wzrok, poprzez dopasowanie okularów lub soczewek, a także filtrów barwnych, które poprawią możliwości wzrokowe, np. dla osób spędzających dużo czasu przed komputerem.

Optyk

Do optyka należy za to wykonywanie okularów na podstawie recept, które wydaje wcześniej okulista lub optometrysta. Jest to osoba zajmująca się samym sprzętem. Tak jak wykonuje on okulary, może również je naprawiać w przypadku uszkodzeń. Ponadto, pomaga on swojemu klientowi wybrać właściwe oprawki.  Jeżeli pozwalają mu na to kompetencje, również może dopasować pacjentowi szkła kontaktowe lub okulary. Warto zaznaczyć też, że optyk może tworzyć nie tylko szkła korekcyjne, ale i przeciwsłoneczne, dlatego jego oferta nie musi być kierowana tylko i wyłącznie do tych, którzy mają wady wzroku.

Miejsce pracy optyka

Optyk może pracować w różnych miejscach. Należą do nich najczęściej salony, w których sprzedawane są okulary, soczewki kontaktowe oraz inne akcesoria związane z korektą wzroku. Coraz częściej jednak optycy decydują się na założenie własnego biznesu. Branża ta cały czas się rozwija i w związku ze stylem życia, w którym oko jest narażone na kontakty z substancjami wpływającymi negatywnie na jego kondycję, to pacjentów będzie przybywać. To jednak nie jest jedyny powód – warto zauważyć, że okulary z odpowiednio dobranymi oprawkami, są atrakcyjnym elementem garderoby, niekoniecznie wśród osób, które mają wadę wzroku.Oczywiście, przed pracą jako optyk, należy ukończyć studia pozwalające na osiągnięcie właściwych kompetencji. Jest to szczególnie dobry kierunek dla osób o ścisłym umyśle. Do zawodu optyka warto mieć też odpowiedni charakter – najważniejsze są tutaj cierpliwość i wytrwałość w dążeniu do celu, a także umiejętność indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. Ważna jest wiedza nie tylko na temat wad wzroku, ale również bycie na bieżąco z aktualnymi trendami.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.