Niedobór magnezu – powody, objawy, suplementacja

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Magnez to bardzo ważny pierwiastek, ponieważ bierze czynny udział w wielu procesach zachodzących w organizmie każdej osoby.

Niedobór magnezu może wywołać wiele bardzo poważnych skutków, dlatego też niezwykle ważne jest to, aby dbać o jego odpowiedni poziom. Jak brak magnezu wpływa na funkcjonowanie organizmu, z czego mogą wynikać niedobory i w jaki sposób można go uzupełnić?

Z czym związany jest niedobór magnezu?

Niedobór magnezu dotyka obecnie coraz większą liczbę osób, jednak jest to spowodowane różnymi czynnikami. Niektóre z tych czynników są dosyć łatwe do eliminacji, jednak na inne nie ma się niestety żadnego wpływu. Czym jednak spowodowany może być niedobór tego pierwiastka? Wśród najbardziej znanych czynników można wymienić przede wszystkim:

 • zbyt niski poziom magnezu w wodzie
 • ograniczoną ilość chlorku magnezu w glebie z uwagi na stosowanie sztucznych nawozów
 • dieta składająca się głównie z wysoko przetworzonego jedzenia, a także proces gotowania produktów żywnościowych, w wyniku którego tracą one cenne dla zdrowia składniki odżywcze, w tym właśnie magnez
 • spożywanie produktów, które zawierają w swoim składzie fosforany i kwasy tłuszczowe, ponieważ wpływają one na ograniczenie wchłaniania się magnezu
 • przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych oraz niektórych antybiotyków zmniejszających wchłanianie się magnezu
 • stosowanie środków moczopędnych i przeczyszczających

Niedobór magnezu objawy

Magnez bierze czynny udział w wielu procesach zachodzących w organizmie, dlatego też jego niedobór może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Chlorek magnezu hamuje proces uwalniania adrenaliny, przez co korzystnie wpływa na układ nerwowy, a także pomaga magazynować związki, które są niezbędne do życia. Brak magnezu objawy może dawać różne, jednak warto wiedzieć o tym, iż jednym ze skutków jego niedoboru może być niedokrwienie mięśnia sercowego. Jeśli chodzi natomiast o objawy niedoboru magnezu, to można do nich zaliczyć w szczególności:

 • nudności
 • poranne zmęczenie
 • skurcze mięśni pojawiające się nagle
 • problemy z pamięcią i koncentracją
 • napady niepokoju oraz stany lękowe
 • bardzo częste pojawianie się różnego rodzaju infekcji
 • łamliwość paznokci i wypadanie włosów
 • bóle głowy i zawroty
 • szybsze bicie serca
 • pojawiająca się próchnica pomimo odpowiedniej higieny jamy ustnej

W jaki sposób można uzupełnić niedobór magnezu w organizmie?

W celu uzupełnienia niedoborów magnezu warto zmienić radykalnie swój sposób odżywiania się, włączając do codziennego menu produkty bogate w ten pierwiastek. Oprócz właściwej diety warto sięgnąć po odpowiednie suplementy, mając świadomość tego, iż najlepszy magnez to ten, który połączony jest z witaminą b6. Dzienne zapotrzebowanie organizmu każdej osoby na magnez wynosi od 290 do 360 mg, jednak jest to uzależnione głównie od wieku, stanu zdrowotnego oraz płci.

Niedobór magnezu może dotknąć nie tylko dorosłe osoby, ale również dzieci. Jeśli chodzi o suplementację tego pierwiastka w przypadku maluchów, to niezwykle ważne jest to, aby zlecił ją lekarz, ponieważ dobór odpowiedniej dawki jest w tym przypadku bardzo ważny. W sytuacji, gdy pojawiają się np. skurcze, warto sięgnąć po magnez skomponowany z potasem, ponieważ jego przyjęcie powinno pomóc uporać się z problemem. Jak zostało wspomniane powyżej, bardzo ważnym składnikiem preparatów magnezowych jest witamina b6, dlatego też poszukując odpowiedniego preparatu w celu uzupełnienia niedoborów, warto sięgnąć po magnez z witaminą b6.

Dlaczego jest to aż tak ważne? Z tego względu, ponieważ witamina b6 zwiększa wchłanialność magnezu z przewodu pokarmowego. Suplementy zawierające w swoim składzie magnez oraz witaminę b6 pomagają utrzymać zapasy tego pierwiastka na właściwym poziomie, dzięki czemu jego niedobór nie powinien się w ogóle pojawić. Po takie preparaty warto sięgać w szczególności zimą, gdy w sklepach nie ma zbyt wielu świeżych produktów, które stanowią źródło magnezu. Jest to zatem jedyny możliwy sposób na uniknięcie niedoboru jednego z najważniejszych pierwiastków w organizmie każdej osoby.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.