Lekkoatletyka – królowa sportu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Lekkoatletyka od wielu lat nazywana jest królową sportu. Wprawdzie dyscypliny lekkoatletyczne nie cieszą się tak ogromną popularnością wśród młodzieży jak ma to miejsce w przypadku gier drużynowych to nie przeszkadza to jednak w osiąganiu znacznych sukcesów przez naszych sportowców. Dlaczego warto trenować lekkoatletykę? Odpowiedz na to pytanie jest bardzo prosta. Wszystkie dyscypliny lekkoatletyczne stanowią doskonałą podstawę do osiągnięcia ogólnej sprawności fizycznej.

Gdzie kupić sprzęt?

Niemal każda dyscyplina sportu wymaga specjalnie przygotowanego do niej sprzętu, nie inaczej jest w przypadku lekkoatletyki. Każdy z nas z całą pewnością odwiedził sklep sportowy, ale istnieją sklepy lekkoatletyczne, które są nieco bardziej wyspecjalizowane w szczególnym rodzaju sprzętu. Poniżej omówimy kilka dyscyplin sportowych, których uprawianie umożliwi nam odpowiedniego rodzaju sprzęt zakupiony w sklepie lekkoatletycznym lub sportowym takim jak sklep allsports.pl.

Skok wzwyż

Pierwszą omawiana przez nas dyscypliną będzie skok wzwyż. Niemal każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę na czym polega ta dyscyplina sportu i z jakimi konsekwencjami może wiązać się upadek na plecy z wysokości około 2 metrów, dlatego tak ważne jest to aby upadek nastąpił na odpowiednio miękkie podłoże Nie sprawdzą się tutaj zwykłe materace dostępne na niemal każdej sali gminastycznej ponieważ są zwyczajnie zbyt cienkie i nie będą w stanie  zamortyzować upadku zawodnika w należyty sposób. Aby w pełni zadbać o bezpieczeństwo osoby uprawiającej tą dyscyplinę sportu należy zastosować materac o grubości minimum 40 cm, który zazwyczaj jest dostępny jedynie w sklepie lekkoatletycznym. Gdy zadbaliśmy już o miękkie lądowanie warto zająć się poprzeczką, która musimy przeskoczyć.

Zanim jednak do niej przejdziemy poświęcić kilka słów stojakom. Powinny one charakteryzować się stabilną podstawą i regulowaną podpórką pod poprzeczkę umożliwiającą bezproblemową zmianę wysokości. Bardzo ważny jest również zakres regulacji stojaka. W przypadku podpórek przeznaczonych dla dzieci zaczynających dopiero przygodę z tą wspaniałą dyscypliną sportu najniższa wysokość powinna wynosić 50 cm, natomiast w przypadku zawodowców stojak powinien dawać nam możliwość zawieszenia poprzeczki na wysokości sięgającej ok 2.5 metra. Stojak to jeden element sprzętu potrzebnego do uprawiania tego sportu, kolejną jest poprzeczka, której skoczkowie wzwyż tak bardzo starają się unikać. Powinny one posiadać dwie podstawowe cechy – lekkość i wytrzymałość. Lekkie po to aby nie były niebezpieczne dla zawodnika a wytrzymałe po to aby były w stanie przetrwać liczne strącenia ze stojaka.

Rzut oszczepem

Kolejną dyscypliną do uprawiania, której potrzebować będziemy sprzętu dostępnego jedynie w takich miejscach jak sklep lekkoatletyczny będzie rzut oszczepem. W przypadku nabywania oszczepu najważniejsza jest oczywiście jego trwałość, trenujący zawodnicy oddają setki rzutów w celu wyrobienia w sobie odpowiednich nawyków i techniki. Ważną kwestią jest również odpowiednie dobranie wagi i długości sprzętu.Oszczepy lekkoatletyczne potrafią ważyć od 300g do nawet jednego kilograma. Ważną kwestią jest również długość oszczepu, która podobnie jak waga jest proporcjonalna do wieku i wzrostu trenującego sportowca.

Pchnięcie kulą

Podobnie jak w przypadku rzutu oszczepem tak i w pchnięciu kulą odpowiednio dobiera się wagę sprzętu do osoby która nim trenuje. Udając się do sklepu lekkoatletycznego warto również zwrócić uwagę na to w jaki sposób kupowana przez nas kula leży w dłoni i jak jest wyważona oraz na to z jakiego materiału jest wykonana. O ile na zawodach używa się kul stalowych to w trakcie treningu te, które pokryte są gumową powłoką również dobrze się sprawdzają i warto rozważyć ich zakup.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.