IPL czy laser – na co się zdecydować?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Zabiegi laserowe oraz IPL stanowią jedne z najczęściej wykonywanych metod trwałego usuwania owłosienia. Należy jednak podkreślić, że skuteczność epilacji uwarunkowana jest wieloma czynnikami, które leżą zarówno po stronie klienta jak i specjalisty wykonującego zabieg.

Mechanizm redukcji włosów

Zabiegi epilacji oparte są na zjawisku selektywnej fototermolizy. Oznacza to, że światło pochodzące z głowicy lasera lub IPL (Intense Pulsed Light) jest w sposób wybiórczy absorbowane przez chromofory, do których należy m.in. melanina znajdująca się w cebulce włosa. Mimo iż zjawisko selektywnej fototermolizy występuje zarówno podczas epilacji IPL jak i epilacji laserowej, należy wiedzieć, że mechanizm działania obu technologii różni się od siebie.

Laser diodowy emituje światło monochromatyczne, które posiada jedną określoną długości fali. IPL z kolei posiada światło polichromatyczne o różnych długościach ( w zakresie 400-1200 nm). W wyniku tego bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich filtrów w głowicy urządzenia, których celem jest zapewnienie odpowiedniego rodzaju światła.

Aby trwale usunąć owłosienie przy użyciu światła lasera bądź IPL niezbędne jest uszkodzenie mieszka włosowego. W tym celu światło musi zostać zaabsorbowane przez melaninę, która znajduje się w cebulce włosa, zaś powstałe ciepło musi rozejść się na komórki macierzy co spowoduje uszkodzenie mieszka włosowego.

Zarówno IPL jak i zabiegi laserowej oddziałują wyłącznie na włosy znajdujące się w fazie wzrostu (anagenu). W początkowym etapie tej fazy włosy położone są płytko, następnie obniżają się i przechodzą do głębszych warstw skóry właściwiej. Należy podkreślić, że włosy znajdujące się bliżej powierzchni skóry łatwiej usunąć, co jednocześnie wpływa na zwiększenie skuteczności zabiegu. Włosy znajdujące się w kolejnych fazach (katagenie i telogenie) nie poddają się działaniu światła.

Metody usuwania owłosienia

Wśród metod zapewniających trwałe usuwanie owłosienia z zachowaniem zjawiska selektywnej fototermolizy wyróżnia się:

  • laser rubinowy (694nm);
  • laser aleksandrytowy (755nm);
  • laser diodowy (od 800 nm);
  • laser neodymowo-yagowy (1064nm);
  • ipl.

Obecny rozwój rynku kosmetologicznego wykorzystuje głównie technologię lasera diodowego oraz IPL, która stanowi jedną z najtańszych źródeł światła wykorzystywanego w celu trwałego usuwania zbędnego owłosienia.

IPL czy laser?

Na skuteczność epilacji czy depilacji laserowej Wrocław wpływa wiele czynników. Należą do nich te znajdujące się po stronie klienta jak i osoby przeprowadzającej zabieg (wiedza operatora urządzenia). Istotną kwestią jest również jakość lasera/ IPL-a, jednak nie należy ona do kluczowych wyznaczników skuteczności. Znacząca różnica obu technologii występuje w temacie rodzaju światła. W przypadku fotoepilacji światło jest rozproszone, co gwarantuje łagodniejszą formę zabiegu, a przez to większą ilość wykonywania zabiegów. Światło asera charakteryzuje się skupioną wiązką światła, która przekłada się na krótszą serię zabiegową.

Podsumowanie

Zabiegi wykorzystujące działanie lasera jak i światła IPL różnią się od siebie w mechanizmie usuwania włosów. Przekłada się to również na efektywność, a także odczucia występujące podczas zabiegu.

Ponadto bardzo ważne jest, aby osoby przeprowadzające epilację posiadały odpowiednią wiedzę na temat działania tego rodzaju urządzeń oraz wpływu światła na tanki organizmu. Warto podkreślić, że każde urządzenie różni się od siebie, dlatego niezbędne jest odbycie szkolenia osoby z tematu jego obsługi, szczególnie w kwestii jego parametrów.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.