Dieta żywieniowa w skokach narciarskich

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

W harmonogramie Pucharu Świata w skokach narciarskich znajduje się ciekawy turniej o nazwie Raw Air. Ten cykl zawodów pierwszy raz rozgrywany został w sezonie 2016/2017. Zawody mają miejsce w drugiej dekadzie marca na skoczniach w Norwegii. Raw Air odbywa się na obiektach w Oslo, Lillehammer, Trondheim, Vikersund.  Zasady Raw Air są podobne do założeń Turnieju Czterech Skoczni. Nowością jest, że prologi zastąpią kwalifikacje, a punkty w nich uzyskane będą wliczane do klasyfikacji generalnej całych zawodów Raw Air. Według założeń do klasyfikacji Raw Air powinno liczyć się 16 skoków. Kalendarz imprez w skokach narciarskich jest bardzo napięty. Wymaga kompleksowego przygotowania pod kątem zdrowotnym, wydolnościowym, dietetycznym i psychicznym. Turniej Raw Air ma miejsce pod koniec sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich. Wytrzymałość i sprawność skoczków jest już obniżona, gdyż bardzo trudno jest utrzymać wysoką formę przez tak długi czas. Program treningowy skoczka jest ściśle powiązany z programem żywieniowym. Ostatnie badania naukowe dowodzą, że prawidłowa dieta sportowca ma istotne znaczenie w osiąganiu wyników sportowych, utrzymaniu optymalnej wagi i stanu zdrowia.

Co jedzą skoczkowie narciarscy?

Dieta skoczka narciarskiego powinna składać się z bardzo odżywczych posiłków. Musi być urozmaicona i dostosowana indywidualnie do sportowca. W menu powinny  znajdować jak najmniej przetworzone produkty, wyeliminowane zaś antyodżywcze produkty np. cukier. W diecie skoczek ogranicza produkty zbożowe zawierające gluten. Posiłki powinny składać się głównie z warzyw, ryb i mięsa dobrej jakości, jaj, masła, oleju kokosowego, oliwy z oliwek, owoców oraz bezglutenowych zbóż.

W zależności od intensywności treningów skoczka narciarskiego dzienna dieta jest zmienna. Gdy zawodnik ma długi i ciężki trening w żywieniu wprowadza się większą ilość węglowodanów a zmniejsza się ilość tłuszczy. Jeśli trening jest mało intensywny wtedy podaż węglowodanów jest zmniejszona, a ilość tłuszczy się zwiększa. Ponieważ skoczkowie narciarscy stosują niskokaloryczne diety, powinni dostarczać nawet pięć razy tyle witamin i minerałów.

Przykładowe posiłki skoczka narciarskiego

Przedstawione zestawy proponuje były skoczek narciarski i zawodnik w kombinacji norweskiej obecnie kulturysta i trener młodych skoczków i dwuboistów  w klubie LKS Poroniec Poronin.

Przykładowo jeśli trening siłowy skoczek narciarski odbywa rano, jadłospis dzienny może wyglądać następująco:

posiłek 1: owsianka z białkiem oraz mlekiem kokosowym,

posiłek po treningu: szejk z surowych żółtek, bananów, suszonych owoców,

posiłek 2: stek wołowy z masłem ziołowym + kiszonki,

posiłek 3: sałatka z grillowanym indykiem z warzywami z dodatkiem oliwy z oliwek i octu balsamicznego,

posiłek 4: ryż gotowany na mleku kokosowym + suszone owoce + cukier kokosowy.

Jak widać nie są to posiłki skomplikowane. Mają odpowiednią wartość odżywczą, są lekkostrawne i smaczne.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.