Czym objawia się uszkodzona błona bębenkowa i czy możliwe jest odzyskanie słuchu?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Do uszkodzenia błony bębenkowej może dojść z wielu powodów. Najczęściej jednak przyczyną jest uraz mechaniczny, który możemy spowodować sami, podczas chociażby czyszczenia uszu patyczkami higienicznymi. Po czym poznać perforację błony bębenkowej i jak wygląda leczenie tego schorzenia?

Czym objawia się uszkodzona błona bębenkowa?

Do uszkodzenia błony bębenkowej dochodzi często podczas nieprawidłowego czyszczenia uszu, ale może być to także powikłanie zapalenia ucha środkowego. Przebywające w uchu patogeny przyczyniają się do wystąpienia obrzęku błony bębenkowej na skutek gromadzenia się płynu. Im jest go więcej, tym błona jest bardziej obciążona, co w konsekwencji może doprowadzić do jej przerwania.

Gdy dojdzie do niewielkiego uszkodzenia błony bębenkowej, możemy nie odczuć jakichkolwiek symptomów. Jeśli dojdzie do jej przerwania na skutek zapalenia ucha środkowego, to charakterystycznym objawem jest wysięk z ucha i zmniejszenie się odczuwanego wcześniej bólu. Można by więc powiedzieć, że pacjent odczuje ulgę po pęknięciu błony, gdyż ból spotęgowany był zablokowanym wcześniej przez nią płynem. Uszkodzenie błony bębenkowej objawia się niedosłuchem oraz silnym i gwałtownym bólem w uchu. Mogą pojawić się także szumy uszne i zawroty głowy.

Leczenie pękniętej błony bębenkowej

Jeśli dojdzie do niewielkich i niepowikłanych uszkodzeń w centralnej części błony bębenkowej, to pozostaje obserwacja trwająca zazwyczaj od kilkunastu tygodni do kilku miesięcy, gdyż błona ma możliwości samoregeneracji. W poważniejszych przypadkach sięga się po myringoplastykę, czyli leczenie operacyjne. Rekonstrukcja błony bębenkowej stosowana jest przy dużych uszkodzeniach, nieprawidłowym gojeniu błony, perforacjach brzeżnych i przy powikłaniach.

Myringoplastyka polega na pobraniu fragmentu chrząstki od pacjenta z małżowiny usznej czy mięśnia skroniowego i zrekonstruowaniu uszkodzonej błony bębenkowej przez przewód słuchowy zewnętrzny. Najczęściej zabieg kończy się pomyślnie dla pacjenta, czyli całkowitym odzyskaniem słuchu. Szanse zwieszają się, jeśli pacjent zgłosi się do lekarza niezwłocznie po zauważeniu objawów perforacji błony bębenkowej.

Źródło: https://www.cmpromed.pl/

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.