Co może sygnalizować ból barku?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ból barku mogą wywołać uszkodzenia mechaniczne, np. powodujące uszkodzenie stożka rotatorów. Przyczyną bywa też uszkodzenie ścięgna głowy w mięśniu dwugłowym, bark zamrożony bądź stan zapalny w stawie.

Przyczyny bólu w obręczy barkowej

Staw barkowy charakteryzuje największy zakres ruchu spośród wszystkich stawów w organizmie człowieka. Jest tak ze względu na liczne więzadła, ścięgna, mięsnie i kaletki otaczające struktury kostne. Ból barku to częsta przypadłość pojawiająca się na skutek urazów, przeciążeń i mikroprzeciążeń tkanek miękkich znajdujących się w okolicy stawu. Mogą je wywoływać choroby reumatyczne, np. reumatoidalne zapalenie stawów oraz choroby związane ze zmianami zwyrodnieniowymi. Rzadko zdarza się, że ból barku sygnalizuje zawał serca bądź guz płuca. W zespołach bólowych obręczy barkowej i ramienia powstałych na skutek uszkodzenia mechanicznego można zastosować opatrunek Dessaulta, który odciąży kończynę.

Uszkodzenie stożka rotatorów

Stożek rotatorów składa się z czterech mięśni oraz ścięgien zlokalizowanych dookoła stawu ramienno-łopatkowego. Można go uszkodzić w trakcie powtarzalnych codziennych czynności, choćby wieszając zasłony. Dochodzi do przeciążeń, skutkujących bólem ramienia lub barku. Ujawnia się on np. w trakcie podnoszenia ręki i dotyczy przedniej i bocznej części ramienia. Niekiedy pojawia się w nocy, powoduje że spanie na bolącym barku jest niemożliwe.

Uszkodzenie ścięgna długiej głowy mięśnia dwugłowego

Kolejną przyczyną bólu w stawie barkowym może być uszkodzenie ścięgna długiej głowy mięśnia dwugłowego. Jest ono zlokalizowane na przodzie ramienia. Dolegliwości pojawiają się podczas poruszania ręką przy zgiętym łokciu. Do urazu dochodzi zazwyczaj na skutek stanu zapalnego bądź mechanicznego uszkodzenia.

Zespół ciasnoty podbarkowej

Zespół ciasnoty podbarkowej to schorzenie spowodowane zapaleniem kaletki znajdującej się w przestrzeni podbarkowej zlokalizowanej pod wyrostkiem barkowym. Może też powstać na skutek pojawienia się wyrośli kostnych. Oba te stany sprawiają, że dochodzi do blokady ruchu wślizgiwania się kości ramienia pod wyrostek barkowy. Chory odczuwa silny ból, szczególnie dotkliwy po odwiedzeniu ręki w zakresie 60-110 stopni.

Bark zamrożony

Bark zamrożony to usztywnienia stawu, które pojawia się przy chęci wykonania ruchów takich jak rotacja i odwodzenie w pełnym zakresie. Oprócz sztywności może się też pojawić ból ramienia. To schorzenie pojawia się po uszkodzeniu stożka rotatorów bądź niekiedy przy zawale serca.

Choroby zapalne stawów

Ostatnią częstą przyczyną bólu barku jest choroba zapalna stawu: łuszczycowe bądź reumatoidalne zapalenie stawów lub dna moczanowa. W zajętym stawie może się pojawić płyn.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.