A może kajak? Czyli o zaletach tej formy spędzania wolnego czasu.

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Turystyka kajakowa to bardzo ciekawa forma relaksu. Nic zatem dziwnego, że z roku na roku staje się coraz bardziej popularna i przyciąga tysiące turystów.

Bliskość natury

Na pewno niepodważalnym atutem spędzania wolnego czasu w kajaku jest bliski kontakt z naturą. Cisza i spokój sprzyjają wypoczynkowi. Powietrze jest tak świeże, że można odetchnąć pełną piersią  i rozkoszować się pięknymi widokami. Większość najpopularniejszych szlaków wiedzie przez piękne lasy, gdzie można podziwiać nietknięty ręką człowieka drzewostan. W trzcinach gnieżdżą się ptaki wodne, które są niemalże na wyciągnięcie ręki. Wszystko to jest prawdziwą gratką dla pasjonatów dzikiej przyrody.

Aktywność fizyczna

Pływanie kajakiem jest oczywiście aktywną formą wypoczynku. Całodzienne wiosłowanie potrafi nieźle dać w kość. Podczas spływu pracują mięśnie ramion, barków i pleców, a także w mniejszym stopniu mięśnie brzucha. Dlatego osoby lubiące wysiłek fizyczny na pewno polubią kajakarstwo.

Dodać należy, że poziom zmęczenia zależy w dużej mierze od ambicji wiosłujących oraz długości  i trudności trasy. Osoby o gorszej kondycji mogą wybierać odcinki krótsze i o mniejszym stopniu trudności. Bo wiosłowanie w kajaku jest sportem dla każdego.

Baza turystyczna

Jednak nie samymi widokami i wysiłkiem człowiek żyje. Po całodniowej aktywności przychodzi czas na mniej wyczerpujący wypoczynek. Na szczęście wraz ze wzrostem popularności turystyki kajakowej dynamicznie rozwija się baza turystyczna. Na popularnych trasach pojawiają się przystanie kajakowe, wyposażone w wygodne pomosty pływające, które ułatwiają wsiadanie i wysiadanie z kajaka. Turyści znajdą w nich bary i sklepy oraz miejsca do grillowania.

Rozwija się też baza noclegowa oferując już nie tylko pola namiotowe, ale także wygodne domki lub nawet ekskluzywne pensjonaty. Coraz więcej firm oferuje kompleksową obsługę spływów kajakowych, dzięki czemu przygotowania ograniczają się do minimum.

Tysiące możliwości

Gdzie w Polsce można pływać kajakiem? Prawdziwym rajem dla miłośników kajakarstwa są pojezierza, gdzie poza niezliczoną ilością jezior znajdują się również najpopularniejsze rzeczne szlaki turystyczne. Do najchętniej wybieranych rzek należą:

  • Rospuda,
  • Krutynia,
  • Czarna Hańcza,
  • Brda,
  • Drawa.

Natomiast do najpopularniejszych tras turystycznych Polski południowo-wschodniej należy rzeka Wieprz, przepływająca przez dwa Parki Narodowe – Roztoczański i Nadwieprzański. Kajakarze często wybierają również Bug. Ale tak naprawdę turystykę kajakową można uprawiać na każdym jeziorze i na każdej rzece.

Miłośnicy sportów ekstremalnych mogą spróbować swoich sił w kajakarstwie górskim. Rwące rzeki zapewniają ogromny poziom emocji.

Kajakarstwo jest to bardzo atrakcyjną forma spędzania czasu. A co najważniejsze każdy znajdzie
w niej coś dla siebie.

Źródło: Elplastplus.pl – Produkty z tworzyw sztucznych

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.